V skratke

Ako historicky prvý slovenský tím sme sa v roku 2014 zúčastnili najväčšej medzinárodnej rally elektromobilov Wave. Za 15 dní sme dokázali zdolať viac ako 4 000 kilometrov cez 4 krajiny a navštíviť viac ako 30 miest. Samozrejme na elektromobile - Peugeot iOn. Stali sme sa účastníkmi Guinnessovho rekordu v počte elektromobilov idúcich v jednej kolóne (481 elektrických vozidiel). V kategórii Popular Wave sme získali 1. miesto v disciplíne Best Comfort a 2. miesto v disciplíne Driving skill. Celkovo sme sa umiestnili na 9. mieste.

Podporili nás:

Spoznali sme...

Nešlo len o to splniť si sen a získať Guinnessov rekord. Naším cieľom bolo nahliadnuť do komunity ľudí, ktorí nielen veria elektromobilite, ale ňou aj žijú. Porozprávať sa s ľudmi, ktorí vytvárali e-projekty vo svojom meste, ktorí natáčajú dokumenty, robia prestavby vozidiel, ktorí zdolávajú svet na elektromobile. Na našej ceste sme spoznali veľa zaujímavých ľudí, tu je aspoň malá ochutnávka našej TOP10:

 

1 & 2 - Louis Palmer & Chris Paine 

Za myšlienkou rally Wave stojí práve Louis Palmer. Narodil sa v Budapešti a dnes žive v Luzerne vo Švajčiarsku. Rozvíja aktivity na popularizáciu elektromobility a obnoviteľných zdrojov energie. V roku 2008 prešiel okolo sveta na solárnom aute a natočil o tom dokument - "SolarTaxi". 

Počuli ste už o dokumente "Kto zabil elektromobil?" ? Jeho autorom je američan Chris Paine, ktorého sme mali možnosť stretnúť na rally Wave 2014. Predstavil nám pokračovanie dokumentu s názvom "Pomsta elektromobilu". Bol to veľmi silný zážitok.

3 - Jaromír Vegr (elektromobily-o.s.)

Médiami označovaný ako kontroverzná osobnosť z prostredia elektromobility. Jeho projekty, ale hovoria za všetko: stál pri zrode prototypu Škoda Shortcut, ako aj pri prvom sériovo vyrábanom československom elektromobile  Škoda Eltra. So svojím Peugeotom 106 drží český rekord a s dojazdom 502 kilometrov (!) necháva za sebou aj Tesly model S. Pán Vegr sa stal našim neoceniteľným radcom a pomocníkom nielen počas Wave. 

Je predsedom elektromobily-o.s. 

4 - Andrej a Jasna Pecjak (Metron Institut)

Sympatický pár zo Slovinska, s ktorým sme sa zoznámili už pred štartom Wave v nemeckom Ulme. Ich firma Metron Institute sa postarala o prestavbu Mazdy 5 na elektromobil Metron 7 s neuveriteľným dojazdom 736 kilometrov

5 - Joost ter Doest (Rebbl)

Kto by nepoznal dodávku T2? V elektrickej podobe ju na Wave doniesol holanďan Joost. O jej úpravu sa postarala jeho firma Rebbl, ktorá patrí medzi špičku v prestavbách vozidiel na elektrický pohon v Európe. Pokiaľ chcete prestavať auto na niečo výnimočné, potom je to jasná voľba. Táto T2 stála niečo vyše 40k € a má dojadz 250 kilometrov.

6 - ChargeMap

Pokiaľ sa pohybujete po Európe na elektromobile, neoceniteľnou pomôckou pre vás bude mobilná aplikácia dvoch francúzov - ChargeMap. Veru, aj s týmito pánmi sme sa mali možnosť porozprávať. Vďaka ich mape môžete ľahko nájsť k vám najbližiu nabíjaciu stanicu. V databáze ich je momentálne 23 506 a pridať ďalšiu môžete aj vy.

7 - CHAdeMO

Skratka z "CHArge de MOve" sa stala synonymom pre rýchlonabíjanie. Kým samozrejme neprišli Tesla SuperChargers. Majitelia francúzskych, japonských a kórejských EV si nabíjanie bez CHAdeMO nevedia predstaviť. Táto firma sa na Wave 2014 nielen zúčastnila s vlastnou posádkou, ale priniesla aj mobilnú CHAdeMO nabíjačku. Stala sa tak anjelom strážnym aj pre nás :)

8 - Hans Hammerschmid (Johammer)

Motorka, ktorú asi neprehliadnete. Nám pripomína sépiu na dvoch kolesách s elektrickým pohonom. Pán Hammerschmid a jeho tím vo firme Johammer stoja za vskutku ojedinelým projektom. Nie je to ale nič pre nováčikov, cena začína na hranici 23k € s dojazdom 150 kilometrov. Skúšobná jazda je zadarmo :) 

9 - Christian von Hösslin (E-Turn)

Pozeráte sa na repliku Porsche 356 cabrio s názvom El-Speedster. Vznikla pod dohľadom pána von Hösslina z Nemecka. Ako ste správne pochopili firma E-Turn sa taktiež venuje prestavbám vozidiel na elektropohon. Na Wave bolo toto auto neprehliadnuteľné. V skutku krásne kabrio, ale určite by sme s touto posádkou nemenili, hlavne pri etapách cez Alpy :)

10 - Phoenix Contact

TOP10 uzatvárame dvojnásobnými víťazmi rally Wave - posádkou firmy Phoenix Contact. Ich VW e-Golf sme im závideli. Dokázali s ním poraziť aj Tesly Model S. Nešlo len o dojazd alebo zrýchlenie, ale aj o jazdeckú zručnosť, blog, popularitu u detí na školách, komfort či iné disciplíny. Pokiaľ skončíte etapu na Wave pred týmto tímom, mali ste rozhodne dobrý deň.

 

 

 

 

Next Opportunity for the World

Mládežnícka 38

934 05 Levice, Slovensko

IČO: 42334730

info@now.sk

  • Wix Facebook page
  • YouTube Classic

© 2013-2021 by OZ NOW