top of page

 

 

 

V skratke

Ako historicky prvý slovenský tím sme sa v roku 2014 zúčastnili najväčšej medzinárodnej rally elektromobilov Wave. Za 15 dní sme dokázali zdolať viac ako 4 000 kilometrov cez 4 krajiny a navštíviť viac ako 30 miest. Samozrejme na elektromobile - Peugeot iOn. Stali sme sa účastníkmi Guinnessovho rekordu v počte elektromobilov idúcich v jednej kolóne (481 elektrických vozidiel). V kategórii Popular Wave sme získali 1. miesto v disciplíne Best Comfort a 2. miesto v disciplíne Driving skill. Celkovo sme sa umiestnili na 9. mieste.

Podporili nás:

Spoznali sme...

Nešlo len o to splniť si sen a získať Guinnessov rekord. Naším cieľom bolo nahliadnuť do komunity ľudí, ktorí nielen veria elektromobilite, ale ňou aj žijú. Porozprávať sa s ľudmi, ktorí vytvárali e-projekty vo svojom meste, ktorí natáčajú dokumenty, robia prestavby vozidiel, ktorí zdolávajú svet na elektromobile. Na našej ceste sme spoznali veľa zaujímavých ľudí, tu je aspoň malá ochutnávka našej TOP10:

 

1 & 2 - Louis Palmer & Chris Paine 

Za myšlienkou rally Wave stojí práve Louis Palmer. Narodil sa v Budapešti a dnes žive v Luzerne vo Švajčiarsku. Rozvíja aktivity na popularizáciu elektromobility a obnoviteľných zdrojov energie. V roku 2008 prešiel okolo sveta na solárnom aute a natočil o tom dokument - "SolarTaxi". 

Počuli ste už o dokumente "Kto zabil elektromobil?" ? Jeho autorom je američan Chris Paine, ktorého sme mali možnosť stretnúť na rally Wave 2014. Predstavil nám pokračovanie dokumentu s názvom "Pomsta elektromobilu". Bol to veľmi silný zážitok.

Louis Palmer & Chris Paine

3 - Jaromír Vegr (elektromobily-o.s.)

Médiami označovaný ako kontroverzná osobnosť z prostredia elektromobility. Jeho projekty, ale hovoria za všetko: stál pri zrode prototypu Škoda Shortcut, ako aj pri prvom sériovo vyrábanom československom elektromobile  Škoda Eltra. So svojím Peugeotom 106 drží český rekord a s dojazdom 502 kilometrov (!) necháva za sebou aj Tesly model S. Pán Vegr sa stal našim neoceniteľným radcom a pomocníkom nielen počas Wave. 

Je predsedom elektromobily-o.s. 

Jaromír Vegr

4 - Andrej a Jasna Pecjak (Metron Institut)

Sympatický pár zo Slovinska, s ktorým sme sa zoznámili už pred štartom Wave v nemeckom Ulme. Ich firma Metron Institute sa postarala o prestavbu Mazdy 5 na elektromobil Metron 7 s neuveriteľným dojazdom 736 kilometrov

Metron Institut

5 - Joost ter Doest (Rebbl)

Kto by nepoznal dodávku T2? V elektrickej podobe ju na Wave doniesol holanďan Joost. O jej úpravu sa postarala jeho firma Rebbl, ktorá patrí medzi špičku v prestavbách vozidiel na elektrický pohon v Európe. Pokiaľ chcete prestavať auto na niečo výnimočné, potom je to jasná voľba. Táto T2 stála niečo vyše 40k € a má dojadz 250 kilometrov.

Rebbl

6 - ChargeMap

Pokiaľ sa pohybujete po Európe na elektromobile, neoceniteľnou pomôckou pre vás bude mobilná aplikácia dvoch francúzov - ChargeMap. Veru, aj s týmito pánmi sme sa mali možnosť porozprávať. Vďaka ich mape môžete ľahko nájsť k vám najbližiu nabíjaciu stanicu. V databáze ich je momentálne 23 506 a pridať ďalšiu môžete aj vy.

ChargeMap

7 - CHAdeMO

Skratka z "CHArge de MOve" sa stala synonymom pre rýchlonabíjanie. Kým samozrejme neprišli Tesla SuperChargers. Majitelia francúzskych, japonských a kórejských EV si nabíjanie bez CHAdeMO nevedia predstaviť. Táto firma sa na Wave 2014 nielen zúčastnila s vlastnou posádkou, ale priniesla aj mobilnú CHAdeMO nabíjačku. Stala sa tak anjelom strážnym aj pre nás :)

CHAdeMO

8 - Hans Hammerschmid (Johammer)

Motorka, ktorú asi neprehliadnete. Nám pripomína sépiu na dvoch kolesách s elektrickým pohonom. Pán Hammerschmid a jeho tím vo firme Johammer stoja za vskutku ojedinelým projektom. Nie je to ale nič pre nováčikov, cena začína na hranici 23k € s dojazdom 150 kilometrov. Skúšobná jazda je zadarmo :) 

Johammer

9 - Christian von Hösslin (E-Turn)

Pozeráte sa na repliku Porsche 356 cabrio s názvom El-Speedster. Vznikla pod dohľadom pána von Hösslina z Nemecka. Ako ste správne pochopili firma E-Turn sa taktiež venuje prestavbám vozidiel na elektropohon. Na Wave bolo toto auto neprehliadnuteľné. V skutku krásne kabrio, ale určite by sme s touto posádkou nemenili, hlavne pri etapách cez Alpy :)

E-Turn

10 - Phoenix Contact

TOP10 uzatvárame dvojnásobnými víťazmi rally Wave - posádkou firmy Phoenix Contact. Ich VW e-Golf sme im závideli. Dokázali s ním poraziť aj Tesly Model S. Nešlo len o dojazd alebo zrýchlenie, ale aj o jazdeckú zručnosť, blog, popularitu u detí na školách, komfort či iné disciplíny. Pokiaľ skončíte etapu na Wave pred týmto tímom, mali ste rozhodne dobrý deň.

Phoenix Contact
bottom of page