top of page

Daj mobilu druhú šancu!

Všade chodíme spolu. Sme s ním neustále v kontakte. Deň si bez neho nevieme predstaviť. Pozná naše najväčšie tajomstvá. Náš najlepší kamarát v 21. storočí - mobil.

 

Tvoj starý mobilný telefón je vec, ktorá sa práve teraz pravdepodobne nachádza niekde v dolnej zásuvke alebo hlboko v skrini. Odhaduje sa, že vo svete sa recykluje približne len 1 % takýchto mobilných telefónov. Pritom až 80 % obsahu každého mobilu sa dá recyklovať a získané materiály opätovne použiť. Aj ty to môžeš zmeniť, daj mobilu druhú šancu!

 

V roku 2013 dosiahol počet aktívnych SIM kariet na Slovensku číslo 6,416 miliónov kusov. Inak povedané, na jedného obyvateľa Slovenska pripadá 1,17 SIM kariet. Stalo sa bežným trendom, že nový mobilný telefón si v priemere zadovážime každých 18 mesiacov.

Nepoužívané, nefunkčné alebo pokazené mobily ostávajú v domácnostiach ako nepotrebné elektrospotrebiče v horšom prípade končia v komunálnom odpade. Zariadenia, ako sú staré mobilné telefóny, ale nie je správne vyhadzovať do bežnej smetnej nádoby, pretože obsahuje materiály, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie.

Zber na školách

V roku 2014 sme sa rozhodli zorganizovať zbierku nepotrebných, nefunkčných a pokazených mobilných telefónov. Zbierka bola vyhlásená ako bonusové zadanie súťaže pre základné školy Hľadá sa energia! 

Žiaci sa pustili do tejto súťaže s veľkou energiou, najprv si prečítali KOMIKS potom museli vypátrať, čo sa deje s mobilom ak už doslúžil a ako sa recykluje, potom vytvorili zbierku vo svojej škole, vyrobili si zberné miesta a aj infoplagáty. Do zbierky sa zapojilo 14 žiackych tímov a spolu sa podarilo vyzbierať 731 mobilov, ktoré sa odovzdali na recykláciu.

Napísali o nás

Tento projekt podporili

bottom of page