top of page

One Fun Van

Určite sa aj Vám páči tá biela dodávka na fotke. Ak by ste nepoznali tento automobil, ide o dodávku Barkas B1000 z bývalej NDR. Tento deduško veterán (rok výroby 1964) dostal na svoje 50. narodeniny darček. A nie hocijaký. Vďaka nášmu nápadu a niekoľko  sto hodín prác sa z neho staka edukačná pojadzná mikroelektráreň. Jedna zábavná dodávka teraz mieri na základné školy medzi deti.

 

One Fun Van predstavuje pojazdný interaktívny edukačný automobil, ktorý v sebe ukrýva laboratórium obnoviteľných zdrojov energie. Ako je to možné? Na streche dodávky je nainštalovaná malá OZE elektráreň, tvorená monokryštalickými fotovoltaickými fóliami s celkovým výkonom 360 W a odnímateľná malá horizontálna veterná turbína s maximálnym výkonom 500 W. Elektrina vyrobená pomocou OZE je ukladaná do záložných akumulátorov s kapacitou 200 Ah. Výroba a spotreba energie z OZE zdrojov je riadená autonómnym off-grid systémom a údaje sú prenášané na externý LCD monitor. 

 

OZ NOW pripravilo pre žiakov ZŠ interaktívne vzdelávanie na tému udržateľná mobilita a energetika. Vzdelávací blok má dĺžku 2 x 45 minút a žiaci sa v ňom dozvedia o obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojoch energie, naučia sa ako funguje elektromobil, ale aj ako šetriť elektrickou energiou či byť šetrný k životnému prostrediu. Žiaci budú mať možnosť preskúmať výučbové exponáty, ktoré budú vhodne prepojené s interaktívnym rozhraním. Vzdelávací blok je vytvorený pre skupinu 20-25 žiakov 5.-9. ročníka a je vedený našimi 2 lektormi z OZ NOW. 

Vzdelávanie

1.blok: Udržateľná mobilita

(45 min v triede)

- problémy a riešenia mobility,

-ako funguje elektromobil,
- krátka história elektromobility,
- elektromobilita dnes, trendy u nás a vo svete,
- ako vyzerá jeden deň s elektromobilom.

Please reload

2.blok: Udržateľná energetika

(45 min pred školou)

- ukážky jazdy na malých e-vozidlách (bycikel, kolobežka, airwheel),
- ukážka fungovania a princípu rôznych OZE zdrojov priamo na dodávke (slnko, voda, vietor),
- ukážka výroby el. energie a jej uskladnenia,
- porovnanie obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov energie,
- interaktívny vedomostný test.

Please reload

Napísali o nás

Tento projekt podporili

bottom of page